Automatyzacja rejestracji zdarzen gospodarczych

Program Symfonia Finanse i Księgowość został stworzony w celu automatyzacji rejestracji zdarzeń gospodarczych, które mają miejsce we wszystkich firmach i przedsiębiorstwach prowadzących pełną ewidencję księgową. System ten świetnie sprawdza się jako narzędzie do zbierania i przetwarzania danych. Na program ten składają się: księgi rachunkowe, rozrachunki, ewidencja VAT oraz ewidencja danych podatkowych.


Program dedykowany jest przede wszystkim małym i średnim firmom działającym w różnych branżach. Umożliwia on jednoczesną pracę wielu użytkowników w sieci. Posiada własny wewnętrzny język programowania raportów. Symfonia jest w pełni zintegrowana z bazą danych, dzięki czemu możliwy jest import oraz eksport dokumentów i informacji zewnętrznych np. z programów magazynowo-handlowych, bankowych itd.
Korzystanie z Symfonia Finanse i Księgowość można rozpocząć w dowolnym okresie roku obrachunkowego. Jest to możliwe dzięki opcji wprowadzenia bilansu otwarcia oraz obrotów rozpoczęcia. Na początku należy zdefiniować rejestr VAT, rachunek zysków i strat, układ bilansu i inne parametry dodatkowe (np. typ odsetek i ich wysokość). Oprogramowanie to daje możliwość automatycznego księgowania kosztów według określonych wcześniej kryteriów.
Na początek przygody z systemem warto stworzyć firmę próbną (testową), aby sprawdzić poprawność działania. Program pozwala na tworzenie kopii oraz szablonu księgowania (jeśli dokumenty powtarzają się). Dodatkowo tworzy raport kasowy z uwzględnieniem rejestrów VAT oraz kontroluje salda kont rachunków bankowych.
Symfonia posiada opcję tworzenia dodatkowych dokumentów i ich zapisywania. Można do nich także dołączać np. notatki. Ułatwia to później ich odszukiwanie. Przy pomocy oprogramowania możliwy jest również druk zestawień i raportów. Otrzymujemy je więc w formie papierowej lub elektronicznej (PDF), w zależności od preferencji.
Ważne jest także to, że program ten tworzy automatycznie kopie bezpieczeństwa i regularnie przypomina o tym jego użytkownikom.