Badanie plodnosci medicover

Badanie płodności u mężczyzn polega przede każdym na badaniu ejakulatu. Badanie nasienia jest podstawowym elementem diagnostycznym pomagającym ocenić płodność mężczyzny.Nasienie to zawiesina plemników, które wychodzą z założeń i najądrzy w mieszaninie wydzielin gruczołu krokowego, pęcherzyków nasiennych oraz gruczołów cewkowo-opuszkowych (tzw. plazmie nasienia). Głównym celem badania są więc plemniki.

Kiedy powinno zrobić się badanie?Pytanie to powinno się zrealizować w czasie, gdy po czasie 1 roku regularnego współżycia bez zabezpieczeń (bez sensu na ewentualne badania partnerki) nie nastąpiło zapłodnienie. Należy je dokonać też po różnego rodzaju obrazach w okolicy krocza a po leczeniu guza jądra.

Przed badaniemPrzed dołączeniem do poszukiwania muszą zostać osiągnięte określone standardy. Negatywnie na sukces mogą wpłynąć bowiem m.in. nieodpowiednio długi okres abstynencji płciowej (próbka powinna stać dostana w okresie 2-7 dni z stosunku), przebyte choroby (szczególnie te, którym towarzyszyła podwyższona temperatura), a ponadto nadużywanie alkoholu. Próbka do badania powinna i zostać dana w należyty środek.Badanie nasienia liczy na jego ocenie makroskopowej (lepkość, objętość, odczyn) i mikroskopowej (liczba plemników, ich siłę i ruchliwość). Dodatkowo ujawnia się ilość przeciwciał przeciwplemnikowych. Czasem podawane są także inne testy np. badanie bakteriologiczne i biochemiczne oraz test hiposomotyczny.

DiagnostykaW ocenie niepłodności u ludzi zajmuje się i innego typu badania hormonalne. Sprawdza się m.in. poziom wolnego i wszelkiego testosteronu, poziom hormonów gonadotropowych: FSH, LH, prolaktyny, estadriolu oraz TSH i FT4.Zaburzenia niepłodności mogą istnieć więcej wynikiem reakcji autoimmunologicznych. Bada się wówczas badania na przeciwciała przeciwko plemnikom w surowicy i nasieniu. Istnieje toż tzw. badanie techniką immunofluorescencji pośredniej. Określa ono twórz mieszania się przeciwciał z plemnikiem. Wymaga być ich naprawdę znacznie dużo, aby całkowicie zahamowały płodność. Przyczyną zaburzeń niepłodności często są i nowego sposobie infekcje. W punkcie ich usunięcia robione są badania mikrobiologiczne.