Endometrioza 4 stopnia

Endometrioza jest chorobą, na którą mają tylko osoby. Stanowi zatem dolegliwość, w której komórki śluzówki macicy unoszą się po organizmie i wszczepiają się w pozostałe organy wewnętrzne. Według statystyk na endometriozę ma co szósta osoba w wieku rozrodczym. Endometrioza najczęściej staje na jajniku. Drugimi miejscami gdzie że się pojawić, są jajowody, macica, pochwa, jak jeszcze pęcherz moczowy czy jelita. Sprzyjającym miejscem do stworzenia endometriozy są blizny pooperacyjne na dowód po cięciu cesarskim.

W zależności od jej dania daje różne objawy. Najczęściej choć stanowi zatem ból przed i w trakcie cyklu miesiączkowego. Bardzo często spotykanym objawem jest jeszcze ból podczas stosunku płciowego czy inne zespoły bólowe w obrębie miednicy. Bardzo poważnym powikłaniem endometriozy jest bezpłodność. Procesy zapalne, zrosty położone w jajnikach, jajowodach utrudniają proces zagnieżdżenia się komórki jajowej. Przylegające do ostatniego zaburzenia w sztuki hormonów, jajniki dodają się do zwiększonej liczby poronień i zdrowego utrzymania ciąży.

Rozpoznanie
W poznaniu endometriozy bardzo znaczący jest wywiad z osobą. Kolejnym etapem jest wykonanie badań. Niezbędne jest spełnienie bardzo dokładnego badania ginekologicznego oraz badanie ultrasonograficzne. Po zdiagnozowaniu choroby następuje leczenie. Zapewne ono przesadzać farmakologicznie lub chirurgicznie. Uzależnione stanowi ostatnie od wielu czynników: wieku chorej kobiety, umiejscowieniu endometriozy, zaawansowania choroby czy uciążliwości dolegliwości bólowych.

Leczenie
Leczenie farmakologiczne polega na stosowaniu odpowiedniej ilości hormonów i sposobów przeciwbólowych. Terapia przy zachowaniu hormonów uznaje za zadanie wyciszenie czynności hormonalnej jajników oraz co wewnątrz tym dąży do zaniku ognisk z endometriozą.
Leczenie chirurgiczne polega na przeprowadzeniu zabiegu operacyjnego, podczas którego otwierane jest ognisko z postacią endometrium lub bardziej inwazyjnie usuwany jest jajnik, albo nawet macica. Endometrioza jest chorobą dosyć dużą w leczeniu. Nawet pomimo usunięcia ognisk chorobowych może przyjść jej nawrót.