Endometrium 8 mm

Endometrial scratching ( z ang.) to pytany uraz endometrium, czyli celowe uszkodzenie błony śluzowej macicy kobiety, w charakterze zwiększenia jej receptywności (ułatwieniu zagnieżdżeniu się w niej zarodka).
Stretching można przeprowadzić w różny forma. Zazwyczaj korzysta się do tego sensie sterylnej i jednorazowej sondy (pipelli). Zabieg ten grany jest pod ciągłą kontrolą USG. Jego inwazyjność i odczuwalność dla pacjentki jest całkiem niska. Rzadziej procedurę wykonuje się histeroskopowo (tylko pod kontrolą lekarza).
Zabieg endometrial scratching ma niemało podstawowych zalet. Wg badań dodaje on dwa razy odsetek ciąż zakończonych powodzeniem u pacjentek, które odpowiadają na nawracające niepowodzenia implantacji. Zagnieżdżenie się zarodka w macicy osoby jest bowiem kluczowym elementem i doprowadza do dalszego prawidłowego rozwoju ciąży. Istnieje ostatnie jednocześnie zwieńczenie programu zapłodnienia pozaustrojowego – in vitro. Sukces implantacji zależy choć nie wyłącznie od wartości zarodka, który zależy transferowi, lecz jeszcze z innych właściwości błony śluzowej macicy.
Czym jest endometrium? To nic innego jak błona śluzowa macicy. Jest ona daleko wrażliwa na hormony steroidowe, oraz w szczególności na gestageny oraz estrogeny. Ulega znacznym nowościom w pozostałych momentach kobiecego cyklu miesiączkowego. U dziewczynek uważających się przed okresem dojrzewania ma grubość maksymalnie do 0,5 mm. Kobiety regularnie miesiączkujące mają błonę o grubości 7-9 mm w sezonie jajeczkowania, natomiast w drugiej części cyklu nawet 15 mm.
Kobiety, które odbyły już menopauzę i stosują hormonalną terapię zastępczą posiadają endometrium o grubości maksymalnie 8 mm. Panie nie stosujące HTZ mają błonę jeszcze cieńszą (do 5 mm). Po okresie pokwitania endometrium grubsze niż 12 mm może dawać choćby o rozciągającej się chorobie nowotworowej.
Błona śluzowa zrobiona jest z dwóch warstw: podstawowej i czynnościowej. Warstwa czynnościowa ulega złuszczeniu się w końcówce fazy lutealnej cyklu miesiączkowego. Warstwa podstawowa to “dokument zapasowy”, z którego na początku kolejnego etapie odradza się warstwa czynnościowa.