Farmakologiczne leczenie chorob psychicznych

Do niedawna medycyna była całkowicie bezradna względem osób chorych psychicznie. Na szczęście, dzięki rozwojowi nauki, w tym momencie aktywne leczenie chorób psychicznych jest możliwe i prowadzi nie tylko do uśpienia choroby umożliwiającą ponową socjalizację chorega, ale także w niektórych przypadkach całkowite wyleczenie. Jak więc widać, leczenie chorób psychicznych jest możliwe, jeśli oczywiście spełni się kilka podstawowych warunków. Przede wszystkim, bardzo ważne jest szybkie rozpoznanie choroby i wdrożenie leczenia. Zbyt długie zwlekanie z wizytą u specjalisty doprowadzi najprawdopodobniej do nasilenia się objawów choroby, a jej leczenie będzie musiało trwać o wiele dłużej.

Pamiętajmy, że leczenie chorób psychicznych jest zazwyczaj długotrwałe, dlatego trzeba nastawić się na długie i częste przyjmowanie leków. Po zakończeniu terapii również należy uzmysłowić sobie fakt, iż leków nie można odstawić nagle, ponieważ mogłoby to doprowadzić nawet do nawrotów choroby. Niezbędna jest również współpraca i pomoc rodziny chorego. Nie oznacza to jedynie dopilnowanie, aby chory zażył leki, ale także wystarczającą wiedzę o chorobie i umiejętność udzielenie pomocy. Skoro posiadamy już wiedzę na temat tego, na co należy się przygotować w trakcie leczenia choroby psychicznej, skupmy się na samym zjawisku leczenia, jak ono wygląda i z czego się składa.

  1. Zgłoszenie się do specjalisty – nie można pominąć tego kroku. Bez początkowej decyzji, że coś złego może dziać się z naszym umysłem i chęci otrzymania pomocy, sama terapia nie miałaby miejsca. Początkowo jednak psychoterapeuta będzie jedynie z nami rozmawiać, chcąc dowiedzieć się o pierwszych objawach choroby, na czym ona polega oraz o naszym ogólnym samopoczuciu. Niezbędna również może okazać się rozmowa z rodziną i najbliższymi przyjaciółmi.
  2. Aktywna terapia – jej celem jest maksymalne zminimalizowanie objawów lub ich całkowite ustąpienie. Może się to odbywać jedynie za pośrednictwem środków farmakologicznych (czyli tak zwanych psychotropów) lub również psychoterapii.
  3. Utrwalenie poprawy – jest to etap stosowania leków po ustąpieniu głównych objawów choroby. Faza ta ma na celu ustabilizowanie chorego i zapobieganie nawrotom epizodu choroby.
  4. Profilaktyka – stosowanie leków stabilizujących i zapobiegających nawrotowi choroby. Może to być także etap powolnego wycofywania leków psychotropowych.

Jak więc widać, leczenie chorób psychicznych jest długotrwałe i składa się ze ściśle określonych kroków postępowanie. Pominięcie zaś któregoś z nich może doprowadzić do niebezpiecznego nawrotu choroby.