Home Nauka Jak dbać o bezpieczeństwo danych firmowych?

Jak dbać o bezpieczeństwo danych firmowych?

10 marca 2016

Coraz częściej firmy mają do czynienia z kradzieżą danych spowodowanych włamaniem na ich serwery. Straty takiego włamania mogą być bardzo kosztowne szczególnie gdy cenne dane zostały utracone i będzie konieczne ich odzyskanie. Jak przeciwdziałać takiej sytuacji? Najważniejszy aspekt to posiadanie kadry, która zadba o bezpieczeństwo danych, które mogą posłużyć do przestępstwa. Jest to szczególnie ważne ponieważ zdecydowana większość włamań jest spowodowana utratą przez samych pracowników hasła bądź loginu do firmowego oprogramowania.

Pracownik, który nieumyślnie poda swoje dane przestępcy doprowadza do sytuacji, gdy bez żadnych przeszkód ktoś z zewnątrz może uzyskać dostęp do bazy danych firmy. Taka sytuacja może się zdążyć gdy pracownik otrzyma spreparowany mail, w którym zostanie poproszony o podanie swoich danych. Aby się przed taką sytuacja bronić należy prowadzić szkolenia z zakresu bezpieczeństwa, które przedstawią możliwe zagrożenia i wytłumaczą jak ich unikać. Kolejny aspekt, który wpływa na bezpieczeństwo to posiadanie zawsze najnowszej wersji używanego oprogramowania. Symfonia aktualizacja programu pozwala nie tylko na bycie na bieżąco z nowymi funkcjami, które oferuje oprogramowanie, ale również poprawia bezpieczeństwo. Szczególną uwagę należy zwróci na aktualizacje krytyczne, które mają olbrzymi wpływ na bezpieczeństwo oprogramowania. Posiadanie programu antywirusowego oraz zapory sieciowej na pewno pomoże też ustrzec się przed włamywaczami. Programy te poinformują, gdy ktoś niepożądany będzie próbował dostać się do firmowych komputerów i zablokuje mu taką możliwość. Dodatkowo antywirus jest wstanie przeskanować skrzynkę mailową pracowników oraz wskazać, które maile mogą być niebezpieczne. Dzięki temu możemy uniknąć problemu, niekontrolowanej utraty hasła i loginu przez pracowników. Warto jednak pamiętać, że i te programy powinny zawsze być aktualne i posiadać najnowszą bazę wirusów bo tylko wtedy działają skutecznie.

1 comment

You may also like

1 comment

Wiktor 12 lipca 2016 at 09:48

Podczas aktualizacji oprogramowania warto zwrócić uwagę czy pochodzi ono od producenta. Aktualizowanie systemu niewiadomego źródła może się dla nas skończyć bardzo źle – utratą czy nawet wykradzeniem poufnych danych. W przypadku kiedy prowadzimy firmę, dane naszych klientów są poufne. Dlatego warto zainwestować w bardzo dobre programy antywirusowe. Niestety darmowe programy nam tego nie zagwarantują. 

Leave a Comment