Jak nie marnowac zywnosci w domu

Każdego roku w Polsce marnowane są setki ton żywności. Dzieje się tak dlatego, że kupujemy więcej jedzenia niż jesteśmy w stanie skonsumować. Aby temu zapobiec, dobrym rozwiązaniem jest urządzenie do pakowania próżniowego żywności.
W okresie poświątecznym, mamy w lodówce, mnóstwo produktów, których nie będziemy w stanie zjeść. Jak każdego roku, czy to na Boże Narodzenie, czy Wielkanoc, kupujemy zbyt dużo jedzenia, ulegając magii przedświątecznych zakupów. Pakowarki próżniowe są doskonałym rozwiązaniem na tego typu problemy.


Dzięki próżniowemu przechowywaniu żywności możemy kilkukrotnie przedłużyć jej termin przydatności do spożycia. Tak zapakowana żywność, nie traci swej konsystencji, ani właściwości odżywczych, jej smak i zapach również zostają zachowane. Pakować można właściwie wszystko, najczęściej jednak sięgamy po urządzenie próżniowe, aby zapakować ryby, mięso, czy wędliny, jak również dania gotowe, które także dużo dłużej zachowają przydatność do spożycia, co ma duże znaczenie po świętach. Poza przedłużeniem trwałości artykułów spożywczych, pakowanie próżniowe zapobiega powstawaniu zmarzliny w produktach przetrzymywanych w zamrażalniku, a także utracie wilgotności.
Na rynku jest kilka różnych typów urządzeń do próżniowego pakowania żywności. Dla gospodarstw domowych dedykowana jest pakowarka bezkomorowa. Jest to urządzenie w dość przystępnej cenie (od kilkudziesięciu do niecałych dwóch tysięcy), bardzo łatwe w obsłudze, wymagające stosowania woreczków moletowanych. Nie są one zbyt tanie, ale zakup rolki tej folii starcza na bardzo długi okres. Proces pakowania polega na tym, że najpierw zgrzewa się jeden koniec folii, następnie do środka wkłada się produkt, po czym skleja się drugi brzeg worka, a jednocześnie powietrze zostaje odessane. Zaletą urządzeń bezkomorowych, jest również to, że możemy bez problemu zapakować nietypowy rozmiar produktu, np. bardzo długą kiełbasę. Nie musimy do tego celu używać innych woreczków, bo te przeznaczone do naszej pakowarki, są w rolce, więc sami dobieramy odpowiedni rozmiar.