Jak zdobyc prace marzen

Wielu naiwnie wierzy, że skończenie studiów wystarczy do tego, by pracodawca zatrudnił nas na stanowisku marzeń. Nic bardziej mylnego! Wiele ofert zawiera często bolące nas sformułowanie: “Wymagamy dwóch (trzech, czterech…) lat doświadczenia w pracy na podobnym stanowisku”. Cóż więc możemy zrobić? Odpuścić sobie i do końca życia wykonywać pracę w niesatysfakcjonującym nas zawodzie? Niekoniecznie.

Na pewno plusem na naszym koncie dla potencjalnego pracodawcy będzie sam fakt ukończenia przez nas studiów na odpowiednim kierunku. Jeden plus to jednak bardzo, bardzo mało. Kolejny możemy zdobyć, starając się o kilkumiesięczny staż w firmie, posiadającej stanowiska interesujące nas pod kątem zawodowym. Wprawdzie za tę praktykę nie dostaniemy zbyt wielu pieniędzy, a często zdarza się, iż musimy przeprowadzić ją charytatywnie, ale wpis o ukończonym kilkumiesięcznym stażu wygląda w CV o niebo lepiej niż tylko “gołe studia”.

Kolejną propozycją dla ludzi, którzy zdecydowali się na konkretną ścieżkę swojej kariery, jest możliwość ukończenia rozmaitych kursów i szkoleń. Oczywiście wymaga to poświęcenia swojego czasu, a często także nakładów finansowych. Możemy jednak liczyć na to, że dobrze wybrane kursy i szkolenia zagwarantują nam kolejny plus u przyszłego pracodawcy. Wszystkie te formy dokształcania powinniśmy dokładnie sprawdzić tak pod kątem organizatorskim (kto, gdzie, w jaki sposób przeprowadza szkolenie?), jak i merytorycznym (jakie treści są omawiane podczas kursu, czy zawierają interesujące nas zagadnienia w dostatecznej ilości, jakie metody przekazywania wiedzy stosuje firma czy instytucja przeprowadzająca szkolenie?). Oczywiście jedna forma dokształcania to wciąż mało. Nawet już po rozpoczęciu pracy marzeń musimy się liczyć z tym, iż obecnie prawie każdy pracodawca wymaga od swoich pracowników tak zwanego kształcenia ustawicznego, czyli ciągłego doskonalenia się.

Jeśli będziesz należeć do grona tych szczęśliwców, którzy zdobyli pracę marzeń, na pewno będziesz pełen entuzjazmu i zaangażowania. Będziesz wykonywać swoje zadania z pełną świadomością faktu, jak trudno było Ci zdobyć możliwość pracowania na wymarzonym stanowisku. Wtedy z całą pewnością żadne kursy i szkolenia nie będą dla Ciebie problemem, szczególnie, jeśli zamiast za nie płacić samodzielnie, będziesz z nich korzystał w ramach własnej pracy.