Odkurzacz centralny zary

Systemy ogrzewania odkurzania, w przeciwieństwie do starych odkurzaczy, nie wydmuchują zasysanego powietrza w otoczeniu odkurzanego miejsca. W dawnych odkurzaczach filtry nie są w stanie zatrzymać wszystkich zanieczyszczeń, jakie znajdują się w pomieszczeniu. Dodatkową zaletą systemów centralnego odkurzania istnieje i bardzo delikatna praca. Instalacja centralnego odkurzania istnieje jednak zdecydowanie droższa. Pojawia się potrzeba wykonania specjalnej instalacji w skór rurek i przewodów, jakie zostaną pochowane w ścianach, pod podłogą, a nawet nad sufitem.

System ogrzewania odkurzania kładzie się z kilku elementów. Pierwszym i najważniejszym z nich stanowi osoba centralna. Do niej dane są sztywne rury, które jadą do gniazd ssących umieszczonych w ścianach. Końcówkę elastycznego węża nasuwa się do najbliższego mieszkania a dzięki temu mocna szybko podejść do usuwania zanieczyszczeń, kurzu i brudu z domu.

Jednostka centralna może żyć modułowa (tzw. typ split) lub kompaktowa. Stanowi ona odpowiednikiem korpusu odkurzacza przenośnego. Przeważnie jest umieszczona w mieszkaniach gospodarczych, takich jak garaż lub piwnica. Kompaktowa wersja jednostki centralnej przedstawia się z silnika wyposażonego w turbinę, która tworzy podciśnienie. Elementem składowym jest także separator zanieczyszczeń i zasobnik na zanieczyszczenia. Separator pozwala dokonać podziału zanieczyszczeń na godniejsze oraz delikatniejsze. Im bogatszy tym powietrze będzie znacznie przefiltrowane.

Gniazda ssące zostają rozmieszczone w zakładu w pierwszych pomieszczeniach. W zakładach jednorodzinnych do określonego oczyszczenia całej kondygnacji zazwyczaj wystarczy zaledwie jedno gniazdo ssące.