Pompy evak

O tym, do czego zapewnia pompa tłokowa nie trzeba chyba nikomu przypominać, jednak - dla pewności: pneumatyczne pompy tłokowe to dania używane do przetłaczania produktów spokojnych i półpłynnych. Przedstawiają się specyficzną konstrukcją dzięki czemu nawet najdelikatniejsze efekty nie ulegają zniszczeniu.

Zasada działania pomp tłokowych opiera się na wykonaniu pompy tłokowej wyporowej. W centralnym etapie pracy środek smarny jest zasysany przez zawór wlotowy za pomocą tłoku przesuwającego się w walcu a wówczas jest on dozowany poprzez zawór wylotowy. Następnym krokiem jest odcięcie ciśnienia napędzającego tłok w taki rodzaj, aby pompa miała zdolność zassać kolejną porcję środka smarnego.

Można zastąpić inne typy napędów wykorzystywanych w pompach tłokowych, jak na dowód napęd hydrauliczny, pneumatyczny czy elektryczny. Dzięki temu dodatkowych istnieje znacznie różnych wykorzystań tych pomp, w dalekich branżach przemysłu.

Jak szybko wspomniano, za pomocą pompy tłokowej można przetransportować różne ciecze. Mając z pomp tłokowych, można z powodzeniem dokonać transferu ściernych, żrących płynów (np. kwasy winowe), jak jeszcze gorących cieczy o temperaturze 100 stopni Celsjusza. Ponadto przydają się one do transportowania lepkich płynów, gęstych, zamulonych cieczy, i nawet pulpy owocowej. To wpływa, że istnieje więc rodzaj pomp najczęściej stosowanych w technice.

Wśród dużych zalet, które posiadają tego gatunku pompy należy z pewnością wymienić efektywniejsze zużycie energii przez szeroką szansa zmian obciążeń. Do tego atutem takiego wyjścia będzie mocna wydajność i fakt, iż pompa nie wymaga zalewania. Również różnorodność cieszy, jaka prawdopodobnie stanowić tłoczona przy wykorzystaniu tej pompy nie pozostaje bez znaczenia.

Chociaż nie istnieje to rozwiązanie pozbawione wad. Kluczowymi minusami pomp tłokowych jest dość niska wydajność wymieszana z niemałymi kosztami eksploatacyjnymi. Pomimo to sporo biznesmenów określa się na ten ostatnim pomp ze względu na fakt, iż ich wartości przeważają nad wadami.