Stosunki miedzynarodowe co zdawac na maturze

Kontakty międzynarodowe są niezwykle powszechne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w dziedzinach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, zaś nie po paru miesiącach, jak wtedy bywało wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i związać się bezpośrednio. Jazdę na przeciwległy koniec świata nie zajmuje już lat, ale wystarczy zaledwie kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki także dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo innych wersje współpracy. Wyjazdy zagraniczne stały się szybsze oraz dostępniejsze, a co wewnątrz tym chodzi - także wiele częstsze. Obecnie bez kłopotu można otrzymać się na różny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie inna tradycja oraz zagraniczne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a ważna wylądować w Azji, w Afryce lub na egzotycznej wyspie. Dostosowuje się także sytuacja polityczna na świecie. Po skończeniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Organizacji Europejskiej a każdy jej człowiek może swobodnie podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, która wymaga kupić nowe rynki zagraniczne, wiele zyska na utrzymaniu odpowiedniego pośrednika, który właśnie przedstawi proponowaną ofertę. Bardzo ważne są w niniejszym przykładzie tłumaczenia ustne. Polskie przedsiębiorstwo w asyście tłumacza może zdobyć rynki międzynarodowe, bezpośrednio trafiając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie dobrze w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na stanie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To warte w trudnych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zaważyć na powodzeniu transakcji.