Home Bez kategorii System mrp ksiazka

System mrp ksiazka

12 maja 2017
System MRP, czyli planowania zapotrzebowania materiałowego (z ang. Material Requirements Planning) jest systemem procesów dostarczających do wyznaczania zapotrzebowania na zasoby materiałowe, do jakich dostosowuje się surowce, komponenty i materiały. Posiada on zbyt zadanie obliczyć precyzyjną ilość potrzebnych materiałów oraz zaplanować terminarz dostaw w taki podejście, aby przewidzieć zmieniający się popyt na rynku. MRP zawsze jest pobudzany przez dobre systemy informatyczne.

Nadrzędnym celem systemu MRP jest ograniczenie nakładów finansowych na pracę w danym biurze czy firmie. Dostaje się to m.in. poprzez optymalizację zapasów. Umieszcza się bowiem do MRP dane o założonej w najbliższym czasie czasu prac albo zapotrzebowaniach na materiały już gotowe. Na treści tych informacji system planuje produkcję poszczególnych tematów i transport produktów oraz podzespołów. System pozyskuje znane z trzech podstawowych źródeł: BOM-ów materiałowych (Bill of materials), stanów zapasowych oraz harmonogramu procesu produkcji. Wynikiem pracy MRP jest szczegółowo rozpisany plan sztuk i program zamówień. Planowanie więc silna przygotować zarówno wprzód, jak również wstecz. System określa orientacyjny czas realizacji i czas dostawy. W efektu funkcjonowania MRP następuje optymalizacja kosztów, czasu pracy i wzrost opłacalności.
Do podstawowych zadań systemu MRP należy redukcja zapasów, dobre wykorzystanie posiadanej infrastruktury produkcyjnej, dokładne określenie czasu dostawy półproduktów i surowców, obliczenie kosztów produkcji, opieka i monitoring etapów produkcji oraz duże odpowiadanie na każdy przechodzące w interesie zmiany.
Zanim dużą popularność zdobył system MRP na zbytu do prowadzenia zapasami stosowano pozostałe metody np EQQ i ROP/ROQ. Dopiero w roku 1964 Joseph Orlicky opracował pierwszy system Mienia potrzeb materiałowych (w planie MRP). Jako pierwsza zastosowała go obok siebie firma Black&Decker. Technologia ta poważna się bardzo pozytywna i lekka, stąd już 10 lat później pracowała z nazwiskiem w niemal 150 przedsiębiorstwach. W roku 1980 istniałoby toż już prawie 8 tysięcy firm.
Głównym celem systemów MRP jest zgodna kontrola procesu produkcyjnego firmy uczestniczących w tle produkcyjnym. Na bazie zamówień klientów przedstawia on w jakiej ilości należy wytworzyć produkt końcowy.

0 comment

You may also like