Zaburzenia osobowosci i depresja

O zaburzeniach i wadach psychicznych poleca się w Polsce coraz częściej. Problemy powiązane z psychiką przestają być czystym tematem, ponieważ co roku boryka się spośród nimi wiele ludzi. Zgodnie z szacunkami WHO czyli Światowej Organizacji Zdrowia , do 2020 roku choroby psychiczne staną się jednym z najtrudniejszych problemów zdrowotnych, które zalegają w populacji europejskiej.

Czy boimy się kłopotów z psychiką? W porządku chorób, które zajmują u ankietowanych największy lęk, choroby psychiczne odnalazłyśmy się na 4. miejscu, już po nowotworach, chorobach serca oraz AIDS. Warto jednakże mieć, że choroby psychiczne można poznać dzięki dobremu leczeniu.

Według publikacji Instytutu Psychiatrii i Neurologii danej w 2013 r. prawie 8 milionów Polaków w wieku od 18 do 64 lat boryka się z młodszymi albo wyższymi zaburzeniami psychicznymi. Chodzą do nich m.in. stany urojeniowe i omamy (najczęściej ocenia się je jako schizofrenia), depresje o wysokim natężeniu, choroba afektywna dwubiegunowa (czyli zaburzenia maniakalno-depresyjne), silne neurozy, a także fobie. Wśród zaburzeń psychicznych wybierają się nawracające stany lękowe, nagłe ataki paniki, zaburzenia powiązane z wielkim stresem,a nawet otępienie.

Kiedy należy zgłosić się do psychiatry? Powodem do wizyty jest przede każdym poziom psychiczny, który budzi szczególny niepokój dotkniętej nim twarze, jak i zaniepokojenie najbliższych. Swój doświadczony psychiatra w Krakowie zdiagnozuje nawet najbardziej zakamuflowany problem psychiczny chorego, co pozwala na dobrą terapię. Pamiętaj, że większe leczenie daje lepsze efekty.