Zakupy tez moga byc niebezpieczne

Każdy robi zakupy. Konsumpcyjny styl życia i reklamy, które wmawiają, że potrzebujemy więcej i więcej. Porównujemy się z osobami, dla których wyznacznikiem statutu społecznego jest ilość posiadanych rzeczy. Łatwo się w tym zgubić i wpaść w zakupoholizm.

Schorzenie dotyczy głównie kobiet, a chodzi przede wszystkim o emocje, które towarzyszą zakupom oraz powodom, które sprawiają, że zakupy stają się remedium na wszelkie bóle. Zdarza się, że jest to zły dzień w pracy, sposób na spędzanie wolnego czasu albo poczuciem tworzenia kolekcji, np. butów czy torebek. Wyróżnia się też osoby, które polują tylko na okazje i wyprzedaże, osoby, które zawsze sięgają po nowości, a także najmniej inwazyjna wersja: osoby, które uwielbiają oglądać wystawy sklepowe (tzw. window shopping).

Jeżeli zaobserwujemy u siebie objawy, które wiążą się z kłamstwami dotyczącymi tego co się kupiło i w jakiej ilości, pożyczanie coraz większych kwot na zakupy, wydawanie pieniędzy na kolejne dobra, zamiast płacenia rachunków, posiadanie tajnych kont, kupowanie przedmiotów i chowanie ich bez uprzedniego rozpakowania – warto zastanowić się nad wizytą u specjalisty, który pomoże nam wystawić diagnozę i wskaże, ewentualną, przyszłą drogę leczenia.

Leczenie z zakupoholizmu Kraków to przede wszystkim praca nad sobą, a to będzie wiązało się z unikaniem promocji i wyprzedaży, nie noszeniem przy sobie kart kredytowych, tak planowania czasu, żeby nie mieć chwili na zakupy i odwiedziny w centrum handlowym. Dobrym sposobem jest też zrobienie listy zakupów i kupowanie tylko tego co się na niej znajduje.

Specjalista, oprócz wywiadu z uzależnionym, prawdopodobnie będzie też chciał przeprowadzić wywiad z bliskimi osoby, żeby potwierdzić objawy i wystawić pewną diagnozę. Z uwagi na różne stany uzależnienia, sposób leczenia może się różnić.